Mit kell tudni a csőtörés bemérésről?
Függetlenül attól, hogy milyen anyagból vannak a csövek, idővel megöregszenek, a természeti hatások következtében megrepednek, kilyukadnak. Ezeken a repedéseken aztán a csőben folyó víz utat talál magának, befolyik a padlórétegek vagy gipszkarton lemezek közé, nyomot hagy a falakon és burkolatokon.
A gépészek a víz- és csatornacsöveket rendszerint a falakba vagy földbe rejtve vezetik, hogy a lakás esztétikusabb megjelenéssel bírjon. Ez azonban azt eredményezi, hogy csőtörés esetén a szemmel nem látható csöveket kell vizsgálni.
Klasszikus megoldások: véső és kalapács
Sokszor csak a megnövekedett vízszámla, vagy a pörgő vízóra adja jelét a bajnak, hiszen a rendszerből kifolyt víz nem feltétlenül okoz szemmel látható károkat. A vízvezeték szerelők többsége megfelelő műszerek hiányában megpróbálja megtippelni, hogy hol lehet a probléma. Ez azonban felesleges bontásokhoz és megnövekedett helyreállítási költségekhez vezethet.
Könnyen belátható, hogy a fürdőszobai burkolat nagy felületen történő szétbontása, vagy egy kert teljes felforgatása milyen költségekkel és kellemetlenségekkel jár együtt. Mit lehet akkor tenni?
Csőtörés bemérés műszerekkel

Az egyik előszeretettel használt eszköz a hőkamera. Melegvizes és fűtési rendszerek vizsgálatakor, hasznos információval szolgálhat egy hőkamerás felvétel. A szivárgás helyén kívül azt is megtudhatjuk, hogy milyen terjedelembe, és pontosan hova folyt ki a víz a csövekből.
A cirkó és padlófűtési rendszerek vizsgálatának másik eszköze a jelzőgázos bemérés. Itt egy speciális összetételű gázt juttatnak a rendszerbe, ami a talaj és a burkolatok rétegei között a csőtörés helyén kilépve a felszínre jut, ahol egy műszer segítségével mérhető a gáz koncentrációja. Ahol a gáz a legnagyobb koncentrációban mérhető, ott lesz a vízszivárgás helye. A módszer természetesen nem csak fűtési rendszereknél használható, kültéri vezetékek, ipari parkok és nagyobb területek mérésekor is használatos. Részletesen olvashat a csőtörés bemérésről a Projekt Info oldalon.
A csőtörés beméréséhez használnak akusztikus eszközöket is. Ezek a műszerek felerősítik a víz által keltett zajt, így egy talajmikrofon és egy speciális fejhallgató segítségével a szakember lokalizálhatja a csőrepedést. Egy picivel szofisztikáltabb berendezés a korrelátor, ami a két végpont közötti zajt képes érzékelni, és az időbeli eltérésekből kiszámolni, hogy a szivárgás milyen távolságra van a vevőegységtől.
Csőtörés tipikus jelei
Bárki számára könnyen felismerhető a probléma, hogyha az komoly vízveszteséggel jár, aminek következtében nedvesedik a fal, feláznak a burkolatok, kert esetén sarasodás látható vagy megsüllyed a járda. A szemmel nem látható jeleket nehezebb észrevenni. A megnövekedett vízfogyasztás, sziszegő-sistergő hang a csövekből, folyamatosa pörgő vízóra lehetnek az árulkodó jelei a rejtett csőtörésnek, repedésnek.